Seaforth claims their first state 2A wrestling tournament title

Greensboro, NC – In its first year with seniors, Seaforth High School claimed the NCHSAA 2A wrestling tournament title. They narrowly edged out Trinity by 2.5 points. Seaforth wrestlers Josh Miller and Layne Armstrong triumphed in their weight classes with first place finishes.

(Source: Seaforth High School)
  • 120-pound champ: Josh Miller of Seaforth claimed the 120-pound championship with a well-fought 5-2 decision victory.
  • 1st Place – Josh Miller of Seaforth (40-0)
  • 2nd Place – Spencer May of Trinity (55-3)
  • 3rd Place – Phoenix Michaud of Newton-Conover (52-11)
  • 4th Place – Fernando Teniente of West Caldwell (42-3)
  • 5th Place – Kaden Shoup of Burns (37-4)
  • 6th Place – Drake Parker of Forbush (26-8)
(video by John Berry)
  • 126-pound champ: Layne Armstrong of Seaforth dominated the 126-pound category, winning by a tech fall with a score of 17-1 at 2:33.
  • 1st Place – Layne Armstrong of Seaforth (44-2)
  • 2nd Place – Adrian Fox of CHASE (43-10)
  • 3rd Place – Josh Hammac of Mount Pleasant (28-7)
  • 4th Place – John Bryson Perkins of Owen (55-11)
  • 5th Place – Xavier Salazar of Surry Central (35-5)
  • 6th Place – Bailor Peebles of Ayden-Grifton (45-8)
(video by John Berry)

106-pound champ — Cameron Gue, Mount Pleasant (won by pinfall at 4:58)

  • 1st Place – Cameron Gue of Mount Pleasant (43-3)
  • 2nd Place – Alex Monks of Bunn (44-6)
  • 3rd Place – Gabe Rogers of Seaforth (43-1)
  • 4th Place – Alex Raymundo of Randleman (47-14)
  • 5th Place – Sam Boltes of Washington (49-11)
  • 6th Place – Alan Benitez of Forbush (41-7)

175-pound champ — Ian Moore, Bandys (won by decision, 6-3)

  • 1st Place – Ian Moore of Bandys (47-5)
  • 2nd Place – Dominic Hittepole of Wheatmore (43-6)
  • 3rd Place – Judge Lloyd of Seaforth (38-6)
  • 4th Place – Tyler Perry of Bunn (36-16)
  • 5th Place – Garrett White of Lincoln Charter (45-9)
  • 6th Place – Clark Kellar of Pasquotank County (49-10)

190-pound champ — Ray Laney, Brevard (won by decision, 5-3)

  • 1st Place – Ray Laney of Brevard (40-1)
  • 2nd Place – Jesus Jarquin of Monroe (40-1)
  • 3rd Place – Zackory Evans of Bandys (32-4)
  • 4th Place – Braxton Walker of Randleman (49-5)
  • 5th Place – Harrison Compton of Seaforth (39-7)
  • 6th Place – Jacob Hudgins of R-S Central (39-18)

215-pound champ — Gavin Hardister, Trinity (won by major decision, 13-5)

  • 1st Place – Gavin Hardister of Trinity (46-1)
  • 2nd Place – Matthew Cranfill of Bandys (45-10)
  • 3rd Place – Ethan Kuball of Seaforth (45-4)
  • 4th Place – Jose Flores of Southwestern Randolph (40-7)
  • 5th Place – Camden Sain of West Lincoln (31-12)
  • 6th Place – Jaquavion Smith of Forest Hills (22-5)

2A team scores:

  1. Seaforth 136
  2. Trinity 133.5
  3. Mount Pleasant 125
  4. R-S Central 78
  5. Newton-Conover 74.5
  6. Washington 72
  7. Bandys 71
  8. Morehead 63.5
  9. Lincolnton 61.5
  10. Brevard 58.5