Northwood in! NCHSAA 2019 lacrosse championship brackets announced

Chapel Hill, NC – The North Carolina High School Athletic Association (NCHSAA) finalized the 2019 Lacrosse Championship brackets in the Women’s Open Classification, the combined 1A/2A/3A Men’s Classification and in the 4A Men’s Classification.

Pittsboro’s Northwood Chargers lacrosse team (7-6) will travel to play Northern Guilford (12-2) on Friday, May 3.

The Northwood Chargers lacrosse team has made it into 2019 NCHSAA lacrosse tournament. (photo by Gene Galin)

Men’s first round matches are slated for May 3. Women’s first round matches are scheduled to be completed on May 1, with second round matches on May 3. All matches in the early rounds through the regional finals are scheduled at the home sites of the higher seed.

State lacrosse championship matches will be held at Wake Med Soccer Park in Cary on Friday, May 17 and Saturday, May 18. All championship matches will be streamed live on the NFHS Network (NFHSNetwork.com) and can be viewed with a monthly subscription to the site. Monthly subscriptions can be purchased through the NFHS Network’s website for $9.95 per month.

Here are the first round and second round pairings for all three classifications –

2019 NCHSAA 1A/2A/3A Men’s Lacrosse Championships

First Round

Friday, May 3, 2019

(Home Team listed first)

EAST

J.H. Rose (10-4) vs. Havelock (5-7)

New Hanover (9-8) vs. Croatan (4-5)

Topsail (10-5) vs. First Flight (8-4)

Northside-Jacksonville (8-5) vs. Orange (10-6)

Northern Guilford (12-2) vs. Northwood (7-6)

Chapel Hill (12-3) vs. J.F. Webb (5-4)

East Chapel Hill (12-1) vs. Southern Alamance (8-8)

Carrboro (8-4) vs. Eastern Alamance (9-3)

WEST

Mount Tabor (10-5) vs. Cuthbertson (7-7)

Charlotte Catholic (8-8) vs. Bishop McGuinness (8-8)

Weddington (11-1) vs. Pine Lake Prep (6-7)

Southwest Guilford (9-7) vs. Sun Valley (9-4)

Lake Norman Charter (8-5) vs. Hickory (6-6)

Patton (9-2) vs. Marvin Ridge (8-6)

St. Stephens (11-3) vs. West Stokes (6-7)

Community School of Davidson (7-8) vs. Western Guilford (12-2)

2019 NCHSAA 4A Men’s Lacrosse Championships

First Round

Wednesday, May 3, 2019

(Home Team listed first)

EAST

New Bern (11-1) vs. Ashley (8-9)

Leesville Road (12-4) vs. Athens Drive (12-4) (Host Site to be determined by draw)

Middle Creek (15-2) vs. Broughton (11-5)

Hoggard (16-0) vs. Millbrook (9-7)

Cardinal Gibbons (13-4) vs. Laney (13-4)

Wakefield (12-1) vs. Holly Springs (8-6)

Jordan (14-1) vs. Apex Friendship (9-6)

Apex (14-3) vs. Heritage (11-3)

WEST

Hough (14-1) vs. South Mecklenburg (5-7)

R.J. Reynolds (8-8) vs. Ragsdale (9-8)

Lake Norman (15-2) vs. Butler (9-8)

Page (11-3) vs. East Forsyth (9-6)

Northwest Guilford (12-4) vs. Davie (9-6)

Myers Park (8-6) vs. West Forsyth (11-5)

Ardrey Kell (16-2) vs. Grimsley (5-11)

Reagan (9-6) vs. Providence (11-4)

2019 NCHSAA Women’s Lacrosse Championships

First Round

Wednesday, May 1, 2019

(Home Team listed first)

EAST

Holly Springs (12-5) vs. Jordan (8-6)

Jacksonville (7-4) vs. Laney (9-6)

Wake Forest (10-3) vs. Green Hope (8-4)

Topsail (11-4) vs. Apex Friendship (8-6)

WEST

Marvin Ridge (7-4) vs. Atkins (7-6)

Reagan (7-3) vs. Sun Valley (7-6)

Ragsdale (9-5) vs. Southwest Guilford (8-6-1)

East Forsyth (10-5) vs. Cuthbertson (6-4)

Second Round

(Home Team listed first)

Friday, May 3, 2019

EAST

New Bern (11-4) vs. Winner of Holly Springs (12-5)/Jordan (8-6)

Cardinal Gibbons (13-3) vs. Ashley (13-2)

Hoggard (13-1) vs. Winner of Jacksonville (7-4)/Laney (9-6)

Apex (13-3) vs. Chapel Hill (8-7)

Middle Creek (16-1) vs. Winner of Wake Forest (10-3)/Green Hope (8-4)

Broughton (11-3) vs. Pinecrest (8-3)

Panther Creek (10-5) vs.  Winner of Topsail (11-4)/Apex Friendship (8-6)

East Chapel Hill (14-2) vs. Northside-Jacksonville (11-2)

WEST

R.J. Reynolds (10-7) vs. Winner of Marvin Ridge (7-4)/Atkins (7-6)

Northern Guilford (12-5) vs. North Davidson (9-7)

Mount Tabor (9-5) vs. Reagan (7-3)/ Sun Valley (7-6)

Northwest Guilford (16-0) vs. West Forsyth (8-7)

Weddington (16-0) vs. Ragsdale (9-5)/Southwest Guilford (8-6-1)

Lake Norman (11-5) vs. Ardrey Kell (11-5)

Myers Park (15-3) vs. East Forsyth (10-5)/Cuthbertson (6-4)

Hickory (10-1) vs. Charlotte Catholic (13-4)