Third round of 2018 NCHSAA Volleyball Playoffs set for October 27

Chapel Hill, NC – The 2018 NCHSAA Volleyball Playoffs are scheduled to continue on Saturday with third round action at the home of the higher seed.

Below are the third round pairings and second round highlights. Third Round games are scheduled to be completed on or before October 27th at the site of the higher seed.

2018 NCHSAA VOLLEYBALL PLAYOFFS SECOND ROUND HIGHLIGHTS

ONE AWAY FROM 100

Hendersonville secured the program’s 99th win in the state playoffs with a five-set second round match victory against Brevard. The Bearcats will look to make history as the first program to reach the 100 playoff win plateau when they face Mount Pleasant on the road on Saturday in the third round.

OTHER MILESTONE WINS

· 4A West #12 seed Providence won the school’s 80th playoff match when they knocked off the #5 seed Hickory Ridge 3-0. Providence has amassed the wins in just 30 appearances (including this year) in the tournament.

· 2A West #4 seed West Davidson secured their 50th win in the playoffs with a 3-0 defeat of #13 West Stanly. West Davidson has compiled 50 wins in 28 tournament appearances.

· 2A West #14 seed West Iredell earned their 50th playoff win with a 3-0 victory over #3 East Lincoln. West Iredell has appeared in the NCHSAA playoffs in 27 years.

STREAKS CONTINUE

Three teams won back-to-back volleyball state championships a season ago. Green Hope, Carrboro and Community School of Davidson all earned a second straight championship in 2017. Their playoff winning streaks continue now as they moved into the third round.

Current Playoff Winning Streaks

Carrboro – 14 in a row – Last: W 3-0 over NC School of Science & Math

Community School of Davidson – 13 in a row – Last: W 3-0 vs. Cornerstone Charter

Green Hope – 13 in a row – Last W 3-0 vs. Cary

2018 NCHSAA VOLLEYBALL PLAYOFFS FIRST ROUND MILESTONES NEW QUEEN OF THE KILL

  • Vance County’s Emani’ Foster set a new state record for kills in a single match with 57 as she led her team to a five-set win over East Duplin in the 2A playoffs. Foster broke her own record, set last year while she was at Northern Vance, of 48 kills in a match against J.F. Webb on September 7, 2017. She finished the season last year with 598 kills, the second-highest total in NCHSAA history, behind only Enka’s Taylor Sauer who amassed 602 in 2012.

FOR THE VERY FIRST TIME …

  • Six schools made their first appearance in the NCHSAA Volleyball State Playoffs: Chatham Charter (L to Mur- phy), Clover Garden (L to Cornerstone Charter), Cornerstone Charter (W vs. Clover Garden), Vance County (W vs. East Duplin), Vance Charter (W vs. Bear Grass Charter), & Washington County (L to Falls Lake Academy).
  • Seven schools got their first win in an NCHSAA Volleyball State Playoffs match: Apex Friendship (W vs. North Mecklenburg), Cornerstone Charter (W vs. Clover Garden), Goldsboro (W vs. First Flight), Mountain Island Charter (W vs. Uwharrie Charter), Roanoke Rapids (W vs. North Lenoir), Vance County (W vs. East Duplin), & Vance Charter (W vs. Bear Grass Charter).

POSTPONEMENT

  • The first round match between Robbinsville and West Montgomery was postponed due to a bus accident in- volving the bus carrying Robbinsville’s volleyball team to the match. According to the Asheville Citizen-Times two players were injured and treated for minor injuries at a local hospital near the accident site. The game has been rescheduled for 5:00 p.m. today (October 24th) at West Montgomery.

2018 NCHSAA 1A Volleyball Playoffs Third Round Pairings

East

#1 Louisburg (25-1) vs. #8 Pender (9-7)

#5 Pamlico County (16-2) vs. #13 Lakewood (18-4)

#3 Falls Lake Academy (20-5) vs. #11 Camden County (20-5)

#2 Perquimans (23-2) vs. #10 Roxboro Community (20-7)

West

#1 East Surry (23-4) vs. #8 North Stanly (18-3)

#4 Murphy (22-3) vs. #12 Community School of Davidson (22-6)

#3 Lincoln Charter (23-1) vs. #6 Polk County (17-8)

#2 Alleghany (21-3) vs. #7 Mountain Island Charter (22-3)

2018 NCHSAA 2A Volleyball Playoffs Third Round Pairings

East

#1 Ayden-Grifton (22-1) vs. #8 Croatan (13-3)

#5 Wheatmore (23-4) vs. #20 Goldsboro (16-6)

#3 South Granville (19-6) vs. #11 Carrboro (19-9)

#2 Currituck County (18-6) vs. #7 South Columbus (23-1)

West

#1 Fred T. Foard (23-2) vs. #8 West Wilkes (20-3)

#4 West Davidson (23-6) vs. #5 Forbush (22-4)

#11 Maiden (21-5) vs. #14 West Iredell (16-12)

#7 Mount Pleasant (21-5) vs. #18 Hendersonville (15-11)

2018 NCHSAA 3A Volleyball Playoffs Third Round Pairings

East

#1 D.H. Conley (23-0) vs. #24 West Johnston (20-5)

#5 Southern Alamance (23-5) vs. #20 Northwood (19-6)

#3 Cleveland (22-3) vs. #11 East Chapel Hill (24-4)

#2 Chapel Hill (26-5) vs. #7 Franklinton (19-4)

West

#1 Marvin Ridge (40-2) vs. #8 West Rowan (19-4)

#4 Watauga (24-0) vs. #5 McMichael (27-1)

#3 Jesse Carson (25-3) vs. #11 Hickory (22-3)

#2 West Henderson (30-2) vs. #10 Charlotte Catholic (20-8)

#2 West Henderson (29-2) vs. #18 T.C. Roberson (18-8)

2018 NCHSAA 4A Volleyball Playoffs Third Round Pairings

East

#1 Cardinal Gibbons (22-3) vs. #8 Leesville Road (19-5)

#4 Ashley (18-1) vs. #12 Broughton (14-6)

#3 South Central (19-2) vs. #11 New Bern (15-6)

#2 Green Hope (24-1) vs. #10 Wakefield (12-10)

West

#1 Davie (22-2) vs. #8 Ronald Reagan (22-5)

#4 Northwest Guilford (17-10) vs. #12 Providence (21-8)

#3 Mallard Creek (23-8) vs. #6 Jack Britt (20-6)

#2 Ardrey Kell (21-5) vs. #7 Panther Creek (15-4)

1A VOLLEYBALL CHAMPIONSHIP FIRST ROUND SCORES

East #1 Louisburg (24-1) def. #32 Oxford Preparatory (4-17) 3-0 (25-10, 25- 10, 25-17) #17 Granville Central (16-10) def. #16 Northampton County (11-4) 3-0 (25-18, 25-13, 25-22) #8 Pender (8-7) def. #25 Raleigh Charter (10-12) 3-0 (25-15, 25-23, 25-14) #24 Neuse Charter (10-8) def. #9 Weldon (11-2) 3-0 (25-6, 25-13, 25-9) #5 Pamlico County (15-2) def. #28 River Mill Academy (11-12) 3-0 (25-1, 25-13, 25-10) #12 Riverside-Martin (17-6) def. #21 Northside-Pinetown (10-6) 3-0 (25- 16, 25-20, 25-17) #13 Lakewood (17-4) def. #20 Franklin Academy (13-12) 3-0 (25-23, 25-23, 25-20) #4 Princeton (15-3) def. #29 Rosewood (9-12) 3-0 (25-10, 25-19, 25-14) #3 Falls Lake Academy (19-5) def. #30 Washington County (6-12) 3-0 (25-12, 25-5, 25-13) #19 East Wake Academy (16-7) def. #14 Chatham Central (17-6) 3-0 (26- 24, 25-21, 28-26) #6 Cape Hatteras (10-3) def. #27 South Creek (13-9) 3-0 (25-13, 25-20, 25-4) #11 Camden County (19-5) def. #22 Manteo (9-10) 3-0 (25-12, 25-8, 25-18) #7 East Columbus (14-5) def. #26 South Robeson (10-9) 3-2 #10 Roxboro Community (19-7) def. #23 Voyager Academy (8-15) 3-1 (21-25, 25-16, 25-10, 25-12) #18 Vance Charter (16-8) def. #15 Bear Grass Charter (14-5) 3-0 (25-10, 25-9, 25-13) #2 Perquimans (22-2) def. #31 Gates County (8-16) 3-0 (25-7, 25-5, 25- 13)

West #1 East Surry (22-4) def. #32 North Moore (9-14) 3-0 (25-9, 25-11, 25-10) #16 Starmount (17-8) def. #17 Bishop McGuinness (15-12) 3-0 (25-14, 25-18, 25-19) #8 North Stanly (17-3) def. #25 Rosman (10-15) 3-0 (25-16, 25-22, 25-14) #24 Elkin (8-11) def. #9 Hiwassee Dam (17-7) 3-0 (25-12, 25-13, 25-17) #5 Cornerstone Charter (23-2) def. #28 Clover Garden (7-12) 3-0 (25-10, 25-4, 25-10) #12 Community School of Davidson (21-6) def. #21 Union Academy (13- 10) 3-0 (25-13, 25-15, 25-15) #20 North Stokes (13-11) def. #13 Highland Tech (18-8) 3-1 (25-17, 19- 25, 25-16, 25-22) #4 Murphy (21-3) def. #29 Chatham Charter (10-13) 3-0 (25-9, 25-5, 25-11) #3 Lincoln Charter (22-1) def. #30 East Wilkes (4-17) 3-0 (25-19, 25-13, 25-6) #14 West Montgomery (16-5) def. #19 Robbinsville (16-9) 3-2 (28-26, 23-25, 14-25, 28, 26, 17-15) #6 Polk County (16-8) def. #27 Swain County (9-15) 3-0 #22 Gray Stone Day (13-7) def. #11 South Stokes (19-8) 3-1 (25-17, 25- 18, 18-25, 25-22) #7 Mountain Island Charter (21-3) def. #26 Uwharrie Charter (10-9) 3-0 (25-18, 25-13, 25-14) #10 Hayesville (23-4) def. #23 Pine Lake Prep (11-12) 3-1 (25-22, 25-21, 19-25, 25-20) #15 South Stanly (16-8) def. #18 Mount Airy (13-13) 3-1 (25-18, 25-18, 18-25, 26-24) #2 Alleghany (20-3) def. #31 Thomas Jefferson (10-13) 3-0 (25-3, 25-3, 1A VOLLEYBALL CHAMPIONSHIP 25-12)

SECOND ROUND SCORES

East #1 Louisburg (25-1) def. #17 Granville Central (16-11) 3-0 (25-6, 25-7, 25-8) #8 Pender (9-7) def. #24 Neuse Charter (10-9) 3-2 (21-25, 25-19, 24-26, 25-16, 15-8) #5 Pamlico County (16-2) def. #12 Riverside-Martin (17-7) 3-0 (25-19, 25-14, 25-15) #13 Lakewood (18-4) def. #4 Princeton (15-4) 3-2 (10-25, 23-25, 25-21, 25-23, 17-15) #3 Falls Lake Academy (20-5) def. #19 East Wake Academy (16-8) 3-0 (25-20, 25-22, 25-8) #11 Camden County (20-5) def. #6 Cape Hatteras (10-4) 3-0 (25-18, 27- 25, 25-10) #10 Roxboro Community (20-7) def. #7 East Columbus (14-6) 3-0 (25-14, 25-14, 25-19) #2 Perquimans (23-2) def. #18 Vance Charter (16-9) 3-0 (25-20, 32-30, 25-21)

West #1 East Surry (23-4) def. #16 Starmount (17-9) 3-2 (25-23, 25-20, 20-25, 23-25, 15-9) #8 North Stanly (18-3) def. #24 Elkin (8-12) 3-1 (25-23, 16-25, 25-22, 25-21) #12 Community School of Davidson (22-6) def. #5 Cornerstone Charter (23- 3) 3-0 (25-20, 25-14, 25-16) #4 Murphy (22-3) def. #20 North Stokes (13-12) 3-0 (25-20, 25-9, 25-15) #3 Lincoln Charter (23-1) def. #14 West Montgomery (16-6) 3-0 (25-20, 25-13, 25-16) #6 Polk County (17-8) def. #22 Gray Stone Day (13-8) 3-1 (25-10, 23-25, 25-18, 25-8) #7 Mountain Island Charter (22-3) def. #10 Hayesville (23-5) 3-0 (25-17, 25-17, 25-22) #2 Alleghany (21-3) def. #15 South Stanly (16-9) 3-1

2A VOLLEYBALL CHAMPIONSHIP FIRST ROUND SCORES

EAST #1 Ayden-Grifton (21-1) def. #32 Northeastern (7-10) 3-0 (25-10, 25-8, 25-12) #16 Randleman (17-7) def. #17 Farmville Central (10-12) 3-0 (25-18, 25-13, 25-20) #8 Croatan (12-3) def. #25 West Craven (9-8) 3-1 (25-22, 25-19, 28-30, 25-23) #24 Durham School of the Arts (17-9) def. #9 North Pitt (13-8) 3-0 (25- 22, 25-13, 25-17) #5 Wheatmore (22-4) def. #28 East Davidson (11-13) 3-1 (25-8, 22-25, 25-14, 25-15) #12 Midway (15-4) def. #21 Trinity (19-8) 3-2 (25-22, 18-25, 25-20, 19- 25, 18-16) #20 Goldsboro (15-6) def. #13 First Flight (14-7) 3-0 (25-9, 25-15, 25-5) #29 Vance County (10-16) def. #4 East Duplin (15-3) 3-2 (18-25, 25-16, 25-15, 19-25, 15-12) #3 South Granville (18-6) def. #30 Richlands (9-7) 3-0 (25-10, 25-10, 25-16) #19 Clinton (16-4) def. #14 Whiteville (17-3) 3-2 (19-25, 19-25, 25-16, 25-18, 15-11) #6 NC School of Science & Math (17-2) def. #27 Washington (12-10) 3-0 (25-7, 25-13, 25-14) #11 Carrboro (18-9) def. #22 Anson (15-8) 3-0 (25-10, 25-14, 25-5) #7 South Columbus (22-1) def. #26 South Lenoir (10-10) 3-1 (25-18, 21- 25, 25-22, 25-16) #23 Roanoke Rapids (10-10) def. #10 North Lenoir (16-5) 3-1 (13-25, 25-22, 26-24, 25-22) #18 J.F. Webb (16-8) def. #15 Dixon (10-4) 3-0 (25-20, 25-14, 25-16) #2 Currituck County (17-6) def. #31 North Johnston (12-9) 3-0 (25-8, 25-14, 25-9)

West #1 Fred T. Foard (22-2) def. #32 Draughn (8-15) 3-0 (25-8, 25-23, 25-16) #17 Ledford (20-3) def. #16 East Gaston (14-8) 3-0 (25-17, 25-11, 30-28) #8 West Wilkes (19-3) def. #25 South Point (17-8) 3-0 (25-3, 25-16, 25-22) #24 North Lincoln (14-11) def. #9 Charles D. Owen (13-11) 3-0 (25-22, 25-14, 25-22) #5 Forbush (21-4) def. #28 Bandys (10-13) 3-0 (25-4, 25-20, 25-14) #12 South Rowan (22-5) def. #21 Lake Norman Charter (13-9) 3-0 (25- 22, 25-23, 25-20) #13 West Stanly (20-6) def. #20 East Burke (15-9) 3-0 (25-20, 25-19, 26-24) #4 West Davidson (22-6) def. #29 North Davidson (10-15) 3-0 (25-17, 25-18, 25-17) #3 East Lincoln (21-2) def. #30 Pisgah (8-17) 3-0 (25-20, 25-16, 25-9) #14 West Iredell (15-12) def. #19 Franklin (15-11) 3-1 (25-23, 25-27, 25-20, 27-25) #6 R-S Central (20-6) def. #27 Surry Central (13-13) 3-0 (25-13, 25-12, 25-22) #11 Maiden (20-5) def. #22 Smoky Mountain (13-13) 3-0 (25-15, 25-16, 25-15) #7 Mount Pleasant (20-5) def. #26 Central Academy (11-12) 3-0 (25-18, 25-5, 25-15) #10 East Henderson (17-9) def. #23 Bunker Hill (11-13) 3-0 (25-23, 25- 18, 25-17) #18 Hendersonville (14-11) def. #15 North Surry (17-11) 3-0 (25-9, 25- 19, 25-10) #2 Brevard (21-5) def. #31 Shelby (11-11) 3-1 (24-26, 25-10, 25-20, 25- 11)

2A VOLLEYBALL CHAMPIONSHIP SECOND ROUND SCORES

East #1 Ayden-Grifton (22-1) def. #16 Randleman (17-8) 3-0 (25-17, 25-13, 25-16) #8 Croatan (13-3) def. #24 Durham School of the Arts (17-10) 3-0 (25-20, 25-18, 25-22) #5 Wheatmore (23-4) def. #12 Midway (15-5) 3-0 (25-22, 25-21, 25-23) #20 Goldsboro (16-6) def. #29 Vance County (10-17) 3-2 (23-25, 25-22, 25-22, 18-25, 15-12) #3 South Granville (19-6) def. #19 Clinton (16-5) 3-1 (25-19, 25-9, 24-26, 25-14) #11 Carrboro (19-9) def. #6 NC School of Science & Math (17-3) 3-0 (25- 20, 27-25, 25-23) #7 South Columbus (23-1) def. #23 Roanoke Rapids (10-11) 3-1 (25-23, 25-14, 28-30, 25-18) #2 Currituck County (18-6) def. #18 J.F. Webb (16-9) 3-0 (25-15, 25-13, 25-17)

West #1 Fred T. Foard (23-2) def. #17 Ledford (20-4) 3-0 (25-11, 28-26, 25-8) #8 West Wilkes (20-3) def. #24 North Lincoln (14-12) 3-0 (25-13, 25-12, 25-22) #5 Forbush (22-4) def. #12 South Rowan (22-6) 3-0 (25-11, 25-20, 25- 19) #4 West Davidson (23-6) def. #13 West Stanly (20-7) 3-0 (25-10, 25-12, 25-18) #14 West Iredell (16-12) def. #3 East Lincoln (21-3) 3-0 (25-16, 26-24, 25-22) #11 Maiden (21-5) def. #6 R-S Central (20-7) 3-2 (20-25, 28-26, 25-15, 16-25, 15-10) #7 Mount Pleasant (21-5) def. #10 East Henderson (17-10) 3-0 (25-14, 25-23, 25-20) #18 Hendersonville (15-11) def. #2 Brevard (21-6) 3-2

3A VOLLEYBALL CHAMPIONSHIP FIRST ROUND SCORES

East #1 D.H. Conley (22-0) def. #32 Fike (12-13) 3-0 (25-7, 25-10, 25-7) #16 Gray’s Creek (17-4) def, #17 Hunt (13-10) 3-1 (25-14, 25-15, 20-25, 25-16) #25 C.B. Aycock (13-12) def. #8 Jacksonville (9-4) 3-2 (26-24, 22-25, 21- 25, 28-26, 15-6) #24 West Johnston (19-5) def. #9 New Hanover (11-7) 3-0 (25-20, 25-15, 25-23) #5 Southern Alamance (22-5) def. #28 Western Alamance (15-11) 3-0 (27-25, 25-13, 25-13) #12 Person (21-4) def. #21 Northern Durham (17-7) 3-0 (26-24, 25-23, 25-21) #20 Northwood (18-6) def. #13 Lee County (15-6) 3-1 (25-27, 26-24, 25-15, 25-21) #4 Union Pines (23-1) def. #29 Harnett Central (10-12) 3-1 (25-17, 25- 21, 23-25, 25-17) #3 Cleveland (21-3) def. #30 Northern Guilford (12-13) 3-0 (25-12, 25- 11, 25-10) #19 J.H. Rose (15-6) def. #14 Clayton (15-9) 3-0 (25-19, 25-22, 25-7) #6 Western Guilford (26-0) def. #27 Terry Sanford (15-5) 3-0 (26-24, 25-14, 25-20) #11 East Chapel Hill (23-4) def. #22 Southwestern Randolph (21-6) 3-0 (25-15, 25-14, 25-22) #7 Franklinton (18-4) def. #26 Orange (11-13) 3-0 (25-19, 25-23, 25-21) #10 Cape Fear (17-14) def. #23 Topsail (14-5) 3-0 (25-17, 25-22, 25-11) #15 Asheboro (14-6) def. #18 West Carteret (8-5) 25-13, 25-18, 25-12) #2 Chapel Hill (25-5) def. #31 South Johnston (11-12) 3-0 (25-10, 25-20, 25-19)

West #1 Marvin Ridge (39-2) def. #32 East Rowan (5-17) 3-0 (25-9, 25-4, 25-6) #16 South Iredell (19-7) def. #17 North Iredell (12-7) 3-1 (25-22, 25-20, 20-25, 25-19) #8 West Rowan (18-4) def. #25 Tuscola (10-15) 3-0 (25-9, 25-13, 25-13) #9 A.C. Reynolds (22-3) def. #24 Parkwood (10-10) 3-0 (25-14, 25-13, 25-22) #5 McMichael (26-1) def. #28 Mount Tabor (13-11) 3-0 (25-20, 25-16, 25-13) #21 North Henderson (14-12) def. #12 Kings Mountain (23-4) 3-2 (25- 16, 20-25, 29-27, 21-25, 15-12) #20 Sun Valley (15-6) def. #13 Jay M. Robinson (15-7) 3-0 (25-18, 25-18, 25-17) #4 Watauga (23-0) def. #29 Stuart Cramer (15-9) 3-0 (25-8, 25-9, 25-11) #3 Jesse Carson (24-3) def. #30 Piedmont (8-16) 3-0 (25-7, 25-17, 25-16) #14 Southwest Guilford (20-6) def. #19 Cuthbertson (15-7) 3-1 (21-25, 25-23, 25-21, 25-16) #6 Cox Mill (19-13) def. #27 St. Stephens (14-11) 3-0 (25-15, 25-13, 25- 15) #11 Hickory (21-3) def. #22 Weddington (10-10) 3-0 (25-14, 25-14, 25- 19) #26 Enka (10-12) def. #7 Crest (22-3) 3-1 (25-18, 25-21, 23-25, 25-20) #10 Charlotte Catholic (19-8) def. #23 Statesville (11-19) 3-0 (25-15, 25-15, 25-18) #18 T.C. Roberson (18-8) def. #15 North Buncombe (16-10) 3-1 (26-24, 25-21, 23-25, 28-26) #2 West Henderson (29-2) def. #31 Alexander Central (10-15) 3-0 (25- 12, 25-21, 25-13)

3A VOLLEYBALL CHAMPIONSHIP SECOND ROUND SCORES

East #1 D.H. Conley (23-0) def. #16 Gray’s Creek (17-5) 3-0 (25-13, 25-15, 25-11) #24 West Johnston (20-5) def. #25 C.B. Aycock (13-13) 3-0 (25-15, 26-24, 25-22) #5 Southern Alamance (23-5) def. #12 Person (21-5) 3-0 (25-23, 25-21, 25-23) #20 Northwood (19-6) def. #4 Union Pines (23-2) 3-0 #3 Cleveland (22-3) def. #19 J.H. Rose (15-7) 3-1 (25-21, 24-26, 25-16, 26-24) #11 East Chapel Hill (24-4) def. #6 Western Guilford (26-1) 3-2 #7 Franklinton (19-4) def. #10 Cape Fear (17-15) 3-2 (21-25, 25-19, 25- 15, 11-25, 15-12) #2 Chapel Hill (26-5) def. #15 Asheboro (14-7) 3-0 (25-15, 25-6, 25-19)

West #1 Marvin Ridge (40-2) def. #16 South Iredell (19-8) 3-0 (25-17, 27-25, 25-20) #8 West Rowan (19-4) def. #9 A.C. Reynolds (22-4) 3-2 (25-20, 20-25, 25-22, 17-25, 15-13) #5 McMichael (27-1) def. #21 North Henderson (14-13) 3-0 (25-17, 25- 19, 25-17) #4 Watauga (24-0) def. #20 Sun Valley (15-7) 3-0 (25-17, 25-20, 25-23)

#3 Jesse Carson (25-3) def. #14 Southwest Guilford (20-7) 3-0 (25-5, 25-14, 25-22) #11 Hickory (22-3) def. #6 Cox Mill (19-14) 3-1 (25-23, 25-20, 19-25, 25-15) #10 Charlotte Catholic (20-8) def. #26 Enka (10-13) 3-0 (25-17, 25-18, 25-21) #2 West Henderson (30-2) def. #18 T.C. Roberson (18-9) 18-25, 25-16, 25-7, 25-19)

4A VOLLEYBALL CHAMPIONSHIP FIRST ROUND SCORES

East #1 Cardinal Gibbons (21-3), BYE #17 Middle Creek (10-9) def. #16 Wake Forest (12-9) 3-0 (25-22, 25-22, 25-14) #8 Leesville Road (18-5), BYE #9 Hoggard (13-8) def. #24 Enloe (6-19) 3-0 (25-20, 25-14, 25-15) #5 Apex (16-4), BYE #12 Broughton (13-6) def. #21 Corinth Holders (7-14) 3-0 (25-18, 25-4, 25-10) #4 Ashley (17-1), BYE #13 Millbrook (15-9) def. #20 Knightdale (12-9) 3-1 (25-12, 23-25, 25- 18, 25-20) #3 South Central (18-2), BYE #14 Holly Springs (13-8) def. #19 Garner (9-13) 3-0 (25-16, 25-11, 25- 21) #6 Heritage (15-6), BYE #11 New Bern (14-6) def. #22 Fuquay-Varina (7-13) 3-0 (25-16, 25-23, 25-21) #7 Pine Forest (13-8), BYE #10 Wakefield (11-10) def. #23 E.A. Laney (5-11) 3-2 (29-27, 18-25, 26- 28, 25-15, 15-7) #2 Green Hope (23-1), BYE #18 Cary (9-12) def. #15 Sanderson (8-10) 3-1 (25-13, 22-25, 25-12, 25-23)

West #1 Davie (21-2), BYE #16 Grimsley (12-9) def. #17 West Forsyth (12-15) 3-0 (25-15, 25-21, 25-22) #8 Ronald Reagan (21-5), BYE #9 Lake Norman (22-6) def. #24 South Caldwell (7-15) 3-0 (25-15, 25-8, 25-19) #5 Hickory Ridge (20-3), BYE #12 Providence (20-8) def. #21 Richmond (13-9) 3-0 (25-11, 25-12, 25- 10) #4 Northwest Guilford (16-10), BYE #20 Mooresville (12-12) def. #13 Pinecrest (14-10) 3-2 #3 Mallard Creek (22-8), BYE #19 South Mecklenburg (14-8) def. #14 Myers Park (18-9) 3-1 (25-22, 15-25, 25-17, 25-22) #6 Jack Britt (19-6), BYE #22 Jordan (9-15) def. #11 Page (15-9) 3-2 (14-25, 25-19, 25-20, 22-25, 15-12) #7 Panther Creek (14-4), BYE #10 Apex Friendship (15-7) def. #23 North Mecklenburg (12-13) 3-0 (25- 22, 25-23, 25-22) #2 Ardrey Kell (20-5), BYE #15 Hough (19-8) def. #18 East Forsyth (13-12) 3-1 (25-18, 22-25, 25-16, 4A VOLLEYBALL CHAMPIONSHIP 25-16)

SECOND ROUND SCORES

East #1 Cardinal Gibbons (22-3) def. #17 Middle Creek (10-10) 3-0 (25-16, 25-6, 25-8) #8 Leesville Road (19-5) def. #9 Hoggard (13-9) 3-0 #12 Broughton (14-6) def. #5 Apex (16-5) 3-1 (21-25, 25-19, 27-25, 25- 18) #4 Ashley (18-1) def. #13 Millbrook (15-10) 3-0 (25-19, 25-20, 25-18) #3 South Central (19-2) def. #14 Holly Springs (13-9) 3-0 (25-21, 25-18, 25-22) #11 New Bern (15-6) def. #6 Heritage (15-7) 3-2 (25-11, 27-29, 19-25, 25-14, 15-8) #10 Wakefield (12-10) def. #7 Pine Forest (13-9) 3-0 (25-11, 25-12, 25- 22) #2 Green Hope (24-1) def. #18 Cary (9-13) 3-0 (25-13, 25-6, 25-8)

West #1 Davie (22-2) def. #16 Grimsley (12-10) 3-0 (25-16, 25-14, 25-17) #8 Ronald Reagan (22-5) def. #9 Lake Norman (22-7) 3-1 (26-24, 25-21, 23-25, 25-22) #12 Providence (21-8) def. #5 Hickory Ridge (20-4) 3-0 (25-15, 25-19, 25-21) #4 Northwest Guilford (17-10) def. #20 Mooresville (12-13) 3-0 (25-18, 25-5, 25-19) #3 Mallard Creek (23-8) def. #19 South Mecklenburg (14-9) 3-0 (25-16, 27-25, 25-18) #6 Jack Britt (20-6) def. #22 Jordan (9-16) 3-1 (12-25, 25-23, 25-22, 25- 19) #7 Panther Creek (15-4) def. #10 Apex Friendship (15-8) 3-0 (25-19, 25- 19, 25-23) #2 Ardrey Kell (21-5) def. #15 Hough (19-9) 3-0 (25-14, 25-7, 25-11)